Art World
Dobrodošli na forum o umetnosti.
Ako ste ljubitelji bilo koje vrste umetnosti, registrujte se da bismo se zajedno zabavljali ovde.

Admin tim.
Art World

You are not connected. Please login or register

Vasko Popa

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Vasko Popa on Sun Nov 27, 2011 1:09 am

Biografija:
Rođen je 29. juna 1922. u Grebencu kod Bele Crkve. Po etničkom poreklu je bio Rumun. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Vršcu. Posle toga upisao je Filozofski fakultet u Beogradu. Studije nastavlja u Bukureštu i Beču. Za vreme Drugog svetskog rata bio je zatvoren u nemačkom koncentracionom logoru u Zrenjaninu (tada se Zrenjanin zvao Bečkerek). Nakon završetka rata diplomirao je na romanskoj grupi Filozofskog fakulteta u Beogradu, 1949. godine.

Prve pesme objavljuje u listovima „Književne novine“ i „Borba“. Njegova prva zbirka pesama „Kora“ (1953) uz „87 pesama“ Miodraga Pavlovića smatra se početkom srpske posleratne moderne poezije. Ta knjiga je pokrenula rasprave književne javnosti i ostavila veliki uticaj na mlađe naraštaje pesnika. Posle Kore, Popa je objavio sledeće zbirke pesama: „Nepočin polje“ (1956), „Sporedno nebo“ (1968), „Uspravna zemlja“ (1972), „Vučja so“ (1975), „Kuća nasred druma“ (1975), „Živo meso“ (1975), „Rez“ (1981) kao i ciklus pesama „Mala kutija“ (1984), deo buduće zbirke „Gvozdeni sad“ koju nikad nije dovršio.

Od 1954. do 1979. godine radio je kao urednik u izdavačkoj kući Nolit u Beogradu. Slaganjem usmenog nasleđa, igara i zagonetki, Popa je stvorio poseban pesnički jezik moderne srpske poezije. Priredio je zbornike: Od zlata jabuka (Beograd, 1958.), Urnebesnik (Beograd, 1960.), Ponoćno sunce (Beograd, 1962.). U pesničkom zborniku „Od zlata jabuka“ (1958.) u novom svetlu je prikazan poetski svet narodnih umotvorina; u zborniku „Urnebesnik“ (1960.), poetski svet pesničkog humora i u zborniku „Ponoćno Sunce“ (1962.), poetski svet pesničkih snoviđenja.

Krug znamenja knjiga pesamaVasko Popa je jedan od najprevođenijih jugoslovenskih pesnika, a i sam je prevodio sa francuskog jezika. U Vršcu, 29. maja 1972. godine osnovao je Književnu opštinu Vršac (KOV) i pokrenuo neobičnu biblioteku na dopisnicama, nazvanu „Slobodno lišće“. Iste godine izabran je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti. Jedan je od osnivača Vojvođanske akademije nauka i umetnosti (14. 12. 1979) u Novom Sadu.

Umro je u Beogradu 5. januara 1991. godine i sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.

Zbirka: SPISAK, pesma: HARTIJE

Duž plodnih trotoara
Gađenje skuplja
Preživele osmehe
Silovanih predmeta

Na blagim padinama vetra
Hvata
Čiste letove
Bez odlaska i povratka

Ispod veđa godišnjih doba
Kida
Jedino lišće
Verno granama odsutnim

Uzalud

Zbirka: VRATI MI MOJE KRPICE, pesma peta

Tebi dođu lutke
A ja ih u krvi svojoj kupam
U krpice svoje kože odevam

Ljuljaške im od svoje kože pravim
Kolica od svojih pršljenova
Krilatice od svojih obrva

Stvaram im leptire od svojih osmeha
I divljač od svojih zuba
Da love da vreme ubijaju

Kakva mi je to pa igra

Zbrika: IGRE

Pesma: ŽMURE

Neko se sakrije od nekoga
Sakrije mu se pod jezik
Ovaj ga traži pod zemljom

Sakrije mu se na čelo
Ovaj ga traži na nebu

Sakrije mu se u zaborav
Ovaj ga traži u travi

Traži ga traži
Gde ga sve ne traži
I tražeći njega izgubi sebe

Pesma: PEPELA

Jedni su noći drugi zvezde

Svaka noć zapali svoju zvezdu
I igra crnu igru oko nje
Sve dok joj zvezda ne izgori

Noći se zatim među sobom podele
Jedne budu zvezde
Druge ostanu noći

Opet svaka noć zapali svoju zvezdu
I igra crnu igru oko nje
Sve dok joj zvezda ne izgori

Noć poslednja bude i zvezda i noć
Sama sebe zapali
Sama oko sebe crnu igru odigra

View user profile

2 Re: Vasko Popa on Sun Nov 27, 2011 1:35 am

.Glow.in.snoW.

Fangbanger
Fangbanger
hahahahha... tu istu biografiju smo mi pisali na srpskom... xaxaxaxaxa

Spoiler:

View user profile http://www.artworldforum.net

3 Re: Vasko Popa on Sun Nov 27, 2011 1:39 am

Neutral Verovatno zato sto se biografski podaci o osobi koja vise nije ziva ne mogu menjati.

View user profile

4 Re: Vasko Popa on Sun Nov 27, 2011 3:31 am

.Glow.in.snoW.

Fangbanger
Fangbanger
ma ne, nego isti taj tekst... kontaš, od riječi do riječi isto...

Spoiler:

View user profile http://www.artworldforum.net

Sponsored content

View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]